Gjerskov nævnte ikke det konventionelle landbrug med et ord

Udgivet 6. januar 2012

 Gjerskov

Mette Gjerskov (S) nævnte ikke det konventionelle landbrug med et eneste ord. Til gengæld var der masser af rosende ord til økologien, når der i fremtiden skal skabes nye arbejdspladser og en voksende eksport.

Da fødevareministeren blev spurgt af www.baeredygtigtlandbrug. dk, hvorfor EU´s landbrugs-og fødevareministre den 4. juni skal på besøg på Gram Slot og til Vadehavet for at besøge en økologisk gård med opdræt af lam, i stedet for at besøge en velfungerende fødevareproducent var hendes svar, at EU´s ministre har besøgt rigtig mange svineproducenter rundt omkring i EU og i resten af verden, og at dansk svineproduktion ligner den i resten af fællesskabet.

Til gængæld vil det være noget nyt for dem, at besøge en velfungerende økologisk gård, og høre om at vi nu eksportere for 1 mia. årligt i økologiske fødevarer, sagde Mette Gjerskov (S).

Fødevareministeren undgik mærkeligt nok også at nævne med et eneste ord, at det konventionel le landbrug årligt har en eksport svarende til minimum 75 mia. kr., hvoraf pelsavlerne eksporterede for 10 mia. i 2011.

Tidsler

Hvor stor betydning disse erhverv har for den danske statskasse undgik ministeren desuden at nævne med et eneste ord i sin store talestrøm, hvor økologien fik så megen omtale, at hvis man ikke vidste bedre, så skulle man tro, at det er økologien, der skal løfte Danmark ud af den økonomiske krise.

Bærdygtigt Landbrug vil under formandskabet  gerne have, at ministrene også får mulighed for at besøge og opleve en eller flere velfungerende konventionelle fødevareproducenter.  BL arrangere derfor en eller flere besøgsture, hvor ministrene og pressen vil blive inviteret, så de med deres egne øjne kan se, hvordan rygraden i den danske fødevareproduktion og fødevareeksport arbejder til daglig.

Hent pressematerialet fra pressebriefingen den 5. januar ved at klikke her.

Af Justinus Johannesen, journalist, Bæredygtigt Landbrug - jujo@baeredygtigtlandbrug.dk